اخبار و تازه ها پنجشنبه 26 مرداد 1402 ساعت 1:56

امنیت غذایی چیست؟

امنیت غذایی یعنی وضعیتی که در آن همه مردم، در همه زمان‌ها ، دسترسی فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی، به غذای سالم ، مغذی و کافی داشته باشند که نیازهای تغذیه ای و ترجیحات غذایی آنها را برای یک زندگی فعال و سالم برآورده کند.» - فائو، 1996

ناامنی غذایی به عدم دسترسی کافی به غذای خوب، سالم و مناسب با توجه به فرهنگ آن جامعه  اشاره دارد.

ویژگی های امنیت غذایی:
مفهوم امنیت غذایی همچنین شامل وجود ویژگی های زیر است:
غذای کافی: اگر غذای کافی بر اساس نیاز های تغذیه ای فرد وجود داشته باشد.
غذای خوب: باید طعم، بافت و سایر صفات مطلوب را داشته باشد.
غذای سالم: باید مغذی بوده و دارای ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر، انرژی و تمام مواد مغذی دیگری باشدکه بدن ما به آن نیاز دارد،.
غذای همخوان با فرهنگ جامعه: دسترسی به غذای فرهنگی مناسب به این معنی است که مردم به غذاهایی دسترسی دارند که با آن آشنا هستند و  در فرهنگ غذایی آنها مورد قبول و قابل مصرف است.

ارکان امنیت غذایی:
اساساً چهار رکن / مؤلفه امنیت غذایی وجود دارد.:
فراهم بودن غذا:وجود مقدار کافی غذای مناسب که به عوامل زیر وابسته است: تولید داخلی، ظرفیت واردات، ذخایر مواد غذایی، کمک های غذایی.
دسترسی:دسترسی فیزیکی و اقتصادی به غذا که به قدرت خرید، درآمد جمعیت، زیرساخت های حمل و نقل و بازار بستگی دارد.
مصرف:دریافت رژیم غذایی به مقدار کافی و توانایی استفاده از مواد مغذی در بدن است.
عواملی که بر مصرف اثر می گذارند عبارتند از ایمنی مواد غذایی، بهداشت و شیوه‌های تولیدی که در تولید، برداشت و ذخیره‌سازی کشاورزی اولیه بکار می‌رود. فرآوری مواد غذایی؛ حمل و نقل، خرده فروشی،  عادات و رفتارهای غذایی خانوارها، کیفیت و تنوع رژیم غذایی: رفع نیازها از نظر انرژی، درشت مغذی ها و ریز مغذی ها.
ذائقه و دانش تغذیه ای خانواده ها در نحوه تخصیص بودجه برای تهیه بهترین نوع غذای در دسترس و چگونگی تقسیم غذا در خانواده است عامل مهمی در تامین امنیت غذایی جامعه است. امنیت غذایی زمانی تامین می شود که سرانه سبد غذایی خانواده به صورت صحیح انتخاب و تهیه شود، برای افراد خانواده کافی و به صورت صحیح طبخ شود تا عناصر و مواد غذایی سالم و صحیح به سلولها و اندامهای بدن برسد.
پابرجایی و ثبات:شامل ثبات در عرضه و دسترسی: عواملی مانند تغییرات آب و هوا، نوسانات قیمت، عوامل سیاسی، عوامل اقتصادی بر ثبات عرضه و دسترسی اثر می گذارند. 

زیبا کاوه ئی

منبع: behsite.ir
تعداد بازدید :  6601
نوشته شده توسط: مدیر سیستم
کلمات کلیدی:  Food security امنیت غذایی


اخبار و تازه ها
سمینار ها و همایش ها
نمایشگاه ها
کارگاه های آموزشی
طرح ها و برنامه ها

دکتر ربابه شیخ الاسلام

رئیس انجمن