اخبار و تازه ها سه شنبه 7 دی 1400 ساعت 19:50

مرجوع محصولات کشاورزی ایران و سوال در باره ی سلامت شهروندان

بازگشت محموله‌های صادراتی محصولات کشاورزی ایران از اخباری است که در این چند هفته اخیر به‌ کرات منتشر می‌شود. موضوعی که نه تنها خسارت سنگینی را به تولیدکننده و صادرکننده وارد کرده، شائبه‌های زیادی را در خصوص سلامت مردمی که مصرف‌کننده همیشگی این محصولات هستند، مطرح می‌کند.

بسیاری از مسئولان و فعالان بخش کشاورزی بی‌توجهی به تولید ۲۵ درصدی محصولات سالم در برنامه پنجم توسعه، نبود شناسنامه تولیدی برای محصولات کشاورزی و نبود متولی در بحث توسعه صادرات غیرنفتی را دلیل ایجاد چنین شرایطی برای محصولات کشاورزی ایران مطرح می‌کنند و معتقدند تا زمانی که تمهیداتی برای رفع این مشکلات اندیشیده نشود، صادرات محصولات کشاورزی به جایگاه اصلی خود نمی‌رسد.
اما در خصوص اینکه چرا در چند هفته گذشته به طور مکرر، محصولات کشاورزی ایران مورد قبول بازارهای هدف قرار نگرفته، فرضیاتی مطرح است که مهم‌ترین آنها استاندارد نبودن سم مورد استفاده برای محصولات کشاورزی است، البته گفته می‌شود این مسئله دلیل بر بی‌کیفیت بودن محصول نیست و کشورها تنها بر سر سم استفاده شده توافق ندارند، نه چیز بیشتر. فرضیه دوم می‌تواند مربوط به سمی باشد که از چین وارد می‌شود. این احتمال وجود دارد که چین در تحویل این سم به ایران تقلب کرده باشد. یعنی سمی که تحویل داده، همان سمی نباشد که در ابتدا معرفی کرده است. ممکن است ابتدا نمونه سمی که داده می‌شود، یک چیز بوده و بعد سمی با دوزی متفاوت تحویل ایران شده باشد. فرضیه سوم بحث مافیای اقتصاد و صادرکنندگان محصولات کشاورزی دیگر کشورها و رقبای ایران است. ایران دیپلماسی اقتصادی قوی ندارد و رقیبان ما می‌توانند به راحتی در بازار صادراتی ما نفوذ کنند.
اکنون بحث سر یک یا دو نوع میوه یا صادرات سیب‌زمینی نیست، بحث بر سر کل صادرات محصولات کشاورزی ایران است. وقتی مشاهده می‌کنیم که طی چند وقت اخیر مدام محصولات کشاورزی ایران مانند کیوی، فلفل دلمه‌ای و… به کشور بازگشت داده می‌شود، فرضیه مافیای تجارت قوی‌تر می‌شود. این گروه می‌توانند صادرات محصولات کشاورزی ما را هدف قرار دهند تا صادرات غیرنفتی ایران هم با مشکل مواجه شود. با این اوصاف اینکه چرا در چند روز اخیر مدام خبرهایی از بازگشت محصولات کشاورزی ایران شنیده می‌شود، جای سوال دارد!


منبع: 
تعداد بازدید :  2773
نوشته شده توسط: مدیر سیستم
کلمات کلیدی: 


اخبار و تازه ها
سمینار ها و همایش ها
نمایشگاه ها
کارگاه های آموزشی
طرح ها و برنامه ها

دکتر ربابه شیخ الاسلام

رئیس انجمن